20 | 01 | 2019
Main Menu
Blog Menu
Login
CONSULATUL ONORIFC AL ROMANIEI IN BRISTOL PDF Print E-mail

Stema
Tricolor

Decembrie 2013                     

 

Dragi compatrioti din Bristol si imprejurimi,   

Imi face o reala placere sa impartasesc cu Dumneavoastra vestea infiintarii Consulatului Onorific al Romaniei in Bristol.  In acelasi timp, sunt profund onorat sa fiu numit Consul Onorific al Romaniei in Bristol de autoritatile romane si britanice.                                                                                  

Atributii ale Consulilor Onorifici:

 

-       Reprezentarea intereselor României în mediile politice, economice şi culturale;

-       Promovarea obiectivelor României în plan politic şi economic la nivelul guvernelor locale, liderilor politici, mass-media etc;

-       Stimularea dezvoltării relaţiilor şi facilitarea contactelor economice şi comerciale între companii româneşti şi străine, precum şi recomandarea de agenţi economici din circumscripţia consulară şi sprijinirea încheierii de contracte comerciale;

-       Oferirea de informaţii privind mediul de afaceri şi oportunităţile din România;

-       Promovarea cooperării între reprezentanţii comunităţilor româneşti la nivel local;

-       Stimularea dialogului şi cooperării între comunităţile locale şi România;

-       Transmiterea de informaţii privind evoluţii în domeniul comercial, economic, cultural-ştiinţific în circumscripţia consulară în care activează;

-       Diseminarea de informaţii privind România în comunităţile şi mass-media locale;

-       Oferirea de asistenţă şi consultanţă cetăţenilor români aflaţi în situaţii deosebite;

-       Recomandarea de avocaţi pentru susţinerea intereselor persoanelor fizice şi juridice române în cadrul procedurilor judiciare/administrative deschise în circumscripţia consular

-       Promovarea fenomenului cultural românesc în mediile în care activează;

-       Stimularea cooperării între universităţile româneşti şi străine.


RazvanConstantinescu

 

 

Pentru mai multe detalii despre statutul si rolul Consulatelor Onorifice puteti vizita: www.mae.ro

 

Sper ca foarte curand sa avem o pagina de internet dedicata Consulatului Onorific din Bristol, pe care o vom putea utiliza ca portal de contact, sugestii pentru activitati si initiative pro-Romania.  Pana atunci, pot fi contactat prin telefon si corespondenta electronica.

 

Va invit acum pe toti Cetatenii Romani indifferent de etnie sau profesie sa parcurgem acest drum impreuna si sa contribuim fiecare cum putem si sa facem Romania si Bristolul mandri de comunitatea noastra.  Va astept ideile, sugestiile, sfaturile si propunerile.

 

In ceea ce ma priveste, ma pun la la dispozitia Dumneavoastra a tututor si voi continua sa muncesc si sa fac tot ce imi sta in putinta spre promovarea Romaniei aici in Bristol si in sprijinul comunitatii noastre.

 

Cu cele mai bune ganduri si urari de success tuturor,

Dr Răzvan U Constantinescu

Honorary Consul of Romania in Bristol

 

Mob:   07711880233

Email:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it