20 | 01 | 2019
Main Menu
Blog Menu
Login
Parohia Romana Bristol PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Saturday, 15 January 2011 20:15

Dragi prieteni,

Romanii din Bristol si imprejurimi nu au inca o comunitate spirituala. Sintem un grup de initiativa care dorim infiintarea unei parohii romanesti locale. Va invitam sa fiti alaturi de noi in urmatoarele aspiratii:

  • Preot permanent in Bristol desemnat prin Mitropolia Ortodoxa Romana a Europei Occidentale si Meridionale din cadrul Patriarhiei Romane (http://www.mitropolia.eu/). Preotul va fi indrumatorul spiritual iar parohia nou infiintata va servi ca un nou liant al comunitatii noastre. Preotul care va accepta acest post va avea drept de munca (prin regulamentele consulare in vigoare pentru clerici) si este de asteptat sa aiba un servici principal in timpul saptaminii.

  • Infiintarea unei biserici romanesti in Bristol, care va prilejui si aparitia unui loc de intilnire pentru sprijin, sfaturi si socializare. Anticipam ca in prima faza Biserica va fiinta intr-o locatie inchiriata in zilele de duminica si de sarbatori.

Pe aceeasi nota, duminica 13 februarie avem onoarea de a-l avea ca oaspete la Bristol pe Parintele Silviu Petru Pufulete, care de multi ani este Preotul Paroh al comunitatii romanesti din Londra (http://www.romanianculturalcentre.org.uk/romanian-churches/2009/12/the-romanian-orthodox-church-london/). Parintele va tine o predica si va fi disponibil pentru intrebari si discutii dupa slujba. Vom confirma ulterior locatia.

In saptaminile urmatoare va invitam sa contribuiti cu sugestii, comentarii si intentii de implicare in acest efort comun. Va rugam trimiteti acest mesaj mai departe tuturor romanilor din zona. Este foarte important sa ne putem forma o idee despre dimensiunea comunitatii noastre. Puteti lua legatura cu oricare dintre initiatori, la adresa de mai jos:

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Anca Diaconu

Ema Stoica

Dr Razvan Constantinescu

Last Updated on Tuesday, 18 January 2011 14:27